Yatırım ve Verimsizlik Hesabı Nasıl Yapılır-infografik

Bilgi Kurdu olarak verdiğimiz hizmetlerde, projelere göre Yatırımın Geri Dönüşü (ROI) hesaplarını da yapıp, özellikle tepe yöneticilerin karar süreçlerini kısaltıyoruz.

Özellikle verimli çalışan bir personelin şirkette yarattığı kazancı hesapladığımız çalışmanın yanısıra olaya tersten bakıp, verimsiz çalışan bir personelin yarattığı zararı da nasıl hesapladığımızı paylaşmak istiyorum:

Önce verimli çalışma ne demek onu tanımlayalım: Eğer bir çalışan bir işi yapmak için kendisine verilen süreden daha azında işi bitirmişse bu verimli bir çalışmadır. Tam tersi de aynı şekilde verimsiz bir çalışmadır; bu zaman ve maliyet olarak zarar demektir.

Çalışanın verimlilik kaybının %25 olduğunu varsayalım. Ortalama aylık maaşının 2.000 TL, günlüğünün 90 TL. olduğunu kabul edelim. 2 hafta yıllık tatili düşersek 50 hafta üzerinden hesaplama yapıyoruz. Son olarak şirketin orta büyüklükte 1000 kişi çalıştırdığını varsayalım.

Şimdi şöyle bir hesap yapalım:

90 TL * %25 = 22,5 TL/saat (Günlük kayıp)

22,5 TL/saat x 5 gün = 112,5 TL (Haftalık kayıp)

112,5 TL x 50 hafta = 5.625 TL (Yıllık kayıp)

5.625 TL x 1,000 (çalışan sayısı) = 5.625.000 TL (Beş milyon altıyüzyirmibeşbin TL) toplam yıllık kaybı oluşturmaktadır.

Burada verim kaybının en büyüğünü, çalışanın bilgiye erişimindeki yetersizlikler olduğunu düşünüyoruz. Bu kayıp hem personelin kendinden, hem de işyerindeki teknolojik yetersizliklerden kaynaklanabilmektedir.

MindFlash ekibi tarafından aşağıda paylaşılan Yeni Çağın Bilgi Çalışanı grafiğini de inceleyerek kendi firmanızdaki durumla karşılaştırabilirsiniz.

Comments are closed.