Oyunlaştırma (Gamification) Yazılımı Nasıl Faydalar Sağlar? 1

Oyunlaştırma (Gamification) kavramı, şimdilerde fazlasıyla pazarlanan bir olguyken, bunun satış & pazarlama-eğitim –müşterileriniz arasındaki etkileşimi arttırma stratejilerinizde nasıl bir yer bulacağı ya da iş hedeflerinizi nasıl destekleyeceği konusunda pek fazla pratik tavsiye bulunmamaktadır.

Bu kılavuzun amacı oyunlaştırma stratejinizi başarılı bir şekilde yapılandırmanız ve ilgili kişilere bu bilgileri sunmanız için ihtiyacınız olan bilgiyi ve araçları size sağlamaktır.

Bu kılavuzda:

  • Oyunlaştırma nedir sorusunun cevaplarını,
  • Oyunlaştırmayı neden satış & pazarlama-eğitim–müşterilerinizle etkileşiminizi arttırma stratejilerinizle birleştirmeniz gerektiğini paylaşmak istiyoruz.
  • Oyunlaştırmayı iş hedeflerinize nasıl dâhil edeceğinizi ve kurumsal hedefleriniz ile nasıl uyumlu hale getireceğinizi göstermek için adım adım ilerleyen bir iş planı sunacağız.
  • Başarılı bir uygulama için ihtiyacınız olan oyunlaştırma araçlarının neler olduğunu aktaracağız. 

 

Oyunlaştırma (gamification) en basit haliyle oyun oynama dışında kalan her türlü etkinliğin, daha eğlenceli ve merak uyandıran bir şekilde yapılmasıdır.

Araştırmalar gösteriyor ki, birbirleriyle etkileşim halindeki insanlar, daha üretken oluyorlar. Hem bireysel hem grup olarak. Bu yüzden “oyunlaştırma”, kurumsal dünyada çok tercih edilen bir yöntem olmaya başladı. Akıllıca tasarlanan süreçlerde oyun tasarımı, psikoloji, motivasyon teorisi, nörofizyoloji ve davranış bilimi gibi unsurlar mevcut. Tüm bunların karmasını yaratan oyunlaştırma yöntemi şaşırtıcı derecede başarılı oluyor.

Oyunlaştırma konusunda saygıdeğer bir uzman olan Karl Kapp oyunlaştırmayı “uygun olan tüm oyun unsurlarını kullanarak sorunların çözülmesinde ve öğrenmenin desteklenmesinde dikkatli ve dikkate alınan bir oyun uygulaması düşüncesi’’ olarak tanımlıyor.

 Oyunlaştırmanın temel özellikleri aşağıdakileri kapsar:

  • Sonraki eylemlerin tanımlanması için basit ipuçları sunma
  • Açık ve anlık geribildirim
  • Kolayca belirlenen sıralama ve performans göstergeleri
  • Anlaşılması kolay ilerleme süreçleri

 Daha detaylı bilgi almak üzere lütfen şu makalelere de göz atınız:

DNA EROS Oyunlaştırma Yazılımı

DNA EROS Oyunlaştırma Yazılımı Fonksiyonları

Comments are closed.