DNA EROS Oyunlaştırma Yazılımı

 

 

DNA EROS OYUNLAŞTIRMA PLATFORMU

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma en basit haliyle oyun oynama dışında kalan her türlü etkinliğin, daha eğlenceli ve merak uyandıran bir şekilde yapılmasıdır.

Araştırmalar gösteriyor ki, birbirleriyle etkileşim halindeki insanlar, daha üretken oluyorlar. Hem bireysel hem grup olarak. Bu yüzden “oyunlaştırma”, kurumsal dünyada çok tercih edilen bir yöntem olmaya başladı. Akıllıca tasarlanan süreçlerde oyun tasarımı, psikoloji, motivasyon teorisi, nörofizyoloji ve davranış bilimi gibi unsurlar mevcut. Tüm bunların karmasını yaratan oyunlaştırma yöntemi şaşırtıcı derecede başarılı oluyor.

Oyunlaştırma konusunda saygıdeğer bir uzman olan Karl Kapp oyunlaştırmayı “uygun olan tüm oyun unsurlarını kullanarak sorunların çözülmesinde ve öğrenmenin desteklenmesinde dikkatli ve dikkate alınan bir oyun uygulaması düşüncesi’’ olarak tanımlıyor.

Oyunlaştırmanın temel özellikleri aşağıdakileri kapsar:

o Sonraki eylemlerin tanımlanması için basit ipuçları sunma

o Açık ve anlık geribildirim

o Kolayca belirlenen sıralama ve performans göstergeleri

o Anlaşılması kolay ilerleme süreçler

iBilgi Kurdu’nun DNA EROS Oyunlaştırma yazılım ile, DNA Portal ve DNA LMS içinde paylaşılan her türlü içeriğin, portal üyesi veya üyesi olmayan kullanıcılar ile etkileşimini arttırmayı hedefliyoruz. Amacımız ortalamada %10 olan katılım-izleme-etkileşim oranını, en az %50’ye yükseltmektir.

Bunu yapmak üzere kullanıcıların her türlü etkileşimlerine puan veriyoruz. Bu puanları kazanıp, ister dijital hediyelere (mesela rozet veya rütbe kazanabilir, daha önce giremediği bir içerik-oyun-animasyon açılabilir), veya fiziksel hediyelere dönüştürebiliyorlar.

Kurumların iş süreçleriyle de entegre olabilen DNA EROS Oyunlaştırma Platformu şu temel özelliklere sahiptir:

DNA EROS OYUNLAŞTIRMA PLATFORMU

Örnek bir kurgu:

  1. Farklı alanlar içerisinde yönlendirmelerle kullanıcıların tüm bölümleri görmelerini sağlıyoruz.
  2. Örneğin eğitimler bölümünün altında bir yönlendirme yerleştirip ‘Tebrikler! Şimdi bu makaleyle ilgili şu testi çöz ve bilgini ölç!’ diyerek kullanıcıyı Test alanına çekiyoruz.
  3. Ya da test çözerken %40 başarı sağlarsa ‘Fena değilsin! Kütüphaneye göz atarak bilgilerini tazele!’ mesajıyla farklı alanlara yönlendiriyoruz.
  4. Ayrıca haftalık veya anlık Görevler vererek, kullanıcının portal içindeki seyahatini eğlenceli ve zevkli geçirmesinin yanında işe yarar da hissetmesini sağlıyoruz.
  5. Kullanıcının tüm bu süreç içinde puanı artıyor, özel rozetler kazanıyor, rütbesi yükseliyor, diğer kullanıcılarla etkileşime girip sosyalleşiyor, ayrıca belki de hiç farkında olmadığı kimi içerikleri okuyup-eğitim alarak bilgi seviyesini arttırıyor.
  6. Liderler tablosunda da yerini alan kullanıcı onore edilerek, içsel motivasyonunun sürekli olması sağlanıyor.

DNA EROS LİDERLER TABLOSU

Daha detaylı bilgi almak üzere lütfen şu makalelere de göz atın:

DNA EROS Oyunlaştırma Yazılımı Fonksiyonları : http://bit.ly/1ku2fJX

Oyunlaştırma Yazılımı Kurumsal İşlerinizde Size Nasıl Fayda Sağlar? – 1 : http://bit.ly/1YPmejH

Oyunlaştırma Yazılımı Kurumsal İşlerinizde Size Nasıl Fayda Sağlar? – 2 : http://bit.ly/1YLsKgW

Oyunlaştırma Yazılımı Kurumsal İşlerinizde Size Nasıl Fayda Sağlar? – 3 : http://bit.ly/1YPnkMq

Comments are closed.